Kriptopara adaptasyonu kripto topluluğu için kötü bir problem. Bugünlerde kriptoparaya sahip olan insanların birçoğu; kriptoparaları, para birimi olarak kullanmaktan ziyade yatırım aracı olarak görmekte. Online perakendeciler dahil birçok kişi henüz kriptoları kabul etmiyor. Özetle düşük adaptasyon daha yüksek adaptasyonu engelliyor. Buna rağmen günden güne daha fazla insan kriptoparaları para olarak kabul ediyor. Bu da birçok işletmeyi kriptopara kabulüne teşvik ediyor, böylece daha çok insanın adapte olması kolaylaşıyor.

Yeni kullanım seçenekleri nedeniyle kriptoların adaptasyonunda yeni örnekler görebiliyoruz. Dünyanın bazı yerlerinde kriptoparalar yerel resmi paralardan daha stabil durumda. Bazı yerlerde ise kriptopara sınır ötesi işlemler konusunda daha kolay, daha ucuz veya daha güvenli.

Tüm bu sebeplerden dolayı uzmanlar kriptoparaların nerede ve niçin kullanıldığı ile ilgili araştırmalar yapmakta. Son yapılan araştırmalar biz Türklerin kriptopara adaptasyonunda Avrupa lideri olduğunu gösteriyor ve biz de bu konuya değinmek istedik.

Türkiye’de neler oluyor?

Rapor BTCNN’den geliyor ve sonuçları henüz kamuoyuna açıklanmayan bir IGN araştırmasına dayanıyor.

Rapora göre, Türklerin %20’si kriptoparaya sahip. Avrupa ortalamasının %9’da olduğu düşünülürse bu sayı Avrupa’nın iki katından fazla.

Birçok kişi kriptopara adaptasyonu düşünülünce Türkiye’yi ilk sıraya koymayabilir. Buna rağmen 16 milyon kriptopara kullanıcısı yanılıyor olamaz. Asıl soru bizi haklı yapan şey nedir?

Neden kriptopara adaptasyonu?

Araştırmaya göre, analistler, Türklerin paralarını volatiliteden korumak için kriptoparalara yöneldiğini düşünüyor.

Birçok kişiye göre volatilite kriptolarda aşağı yönlü. Çoğu resmi parayla kıyaslandığında da bunun doğruluğu aşikar.

Ancak, Türk Lirası Şubat ayının başından bu yana aşağı yönlü seyrediyor ve bazı raporlarda enflasyonun %25 civarında olduğu belirtiliyor. Bitcoin’deki günlük en fazla %1 veya %2’lik dalgalanmalar göz önüne alındığında kriptoparalar daha güvenli olarak görülüyor.

Ünlü bir kripto fenomeninin bir twitinde dediği gibi “Resmi paralar dağılırken yerlerini alıyor […] Bitcoin dünyayı böyle ele geçiriyor.” Doğru mu?

Belki de.

Dünyanın Geri Kalanı İçin Bu Ne Anlama Geliyor?

Bu tweet, birisinin global kripto para adaptasyonunu öngördüğü ilk tweet değil. Kripto uzmanı Andreas Antonopoulos bir bölgedeki bir kriz “çok sınırlı bir coğrafyada yoğun bir dönüşüme” neden olur demişti. Eğer bir bölge adapte olursa diğer bölgelerin arkasından gelmesi daha kolay olur. Tabi ki önce insanların kriptoparalara yatırım aracından ziyade para gözü ile bakmaya başlaması gerekmekte. Kriptolar bir bölgede kök salarsa, yerel paralar stabil bile kalsa popülerliğini sürdürmeye devam edecektir.

Benzer bir senaryo Şubat ayında Dünya’nın öbür ucu Venezuela’da sahnelendi.

Venezuela ve Türkiye tüm Dünya demek olmasa da kriptoparaların ilk adaptasyonunda önemli roller oynayabilirler.