Teknik Analiz ve Bitcoin


Boğa, Ayı ve Mum Grafikleri

Teknik analiz ve Bitcoin

Bitcoin ve diğer kriptoparalarda çok volatil olduğu için teknik analizler hem zor hem de heyecan vericidir. Bununla birlikte teknik analiz, alırken, satarken veya kripto ticareti yaparken bilinçli karar almak için hayati öneme sahiptir ve kripto dünyasında anlamanız gereken bir olaydır.

Peki nedir teknik analiz? Ticareti içeren finansal piyasalardan kaynaklanan, geleneksel hisse senetleri veya kripto para birimi olup olmadığına bakılmaksızın, teknik analiz en bilinçli kararları almak için çizelgeleri analiz etmeyi ve trendleri belirlemeyi içerir.

Kripto dünyasına girerken başlamanın harika bir yolu olan Cryptowatch dahil olmak üzere çevrimiçi olarak sunulan çok çeşitli grafikler vardır.

Boğa vs Ayı

Teknik analizde veya kripto dünyasında, Boğa veya Ayı (Bullish veya Bearish) gibi terimlerle karşılaşmış olabilirsiniz – Peki bu gerçekten ne anlama geliyor? Temel olarak, bu terimler pazardaki değişiklikleri yansıtır ve Boğa (Bullish) ile artışa, Ayı (Bearish) ise düşüşe işaret eder.

Mum Grafiği

Bullish ve Bearish analizlerine yakından bağlı olan Mum grafiği, finansal verileri net ve görsel olarak çekici bir şekilde göstermenin bir yoludur. İsmini şeklinin benzediği mumdan alan tablo, günün fiyatlarını gösterirken renkli olursa Ayı renksiz olursa Boğayı temsil eder.