Satoshi Nakamoto kimdir?

Bu yazıda Bitcoinin kurucusu ve yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto efsanesini tartışacağız. Ünlü White Paper’dan, Satoshi olduğunu iddia edenlere kadar Bitcoin evreninin başlangıcına hızlı bir giriş yapacağız.
Peki Satoshi Nakamoto kim (ya da ne)? Bugün Bitcoin diye bildiğimiz icadın sorumlusu olan anonim bir kişi ya da grup. 31 Ekim 2008’de eşler arası nakit sistemini anlatan White Paper ile ilk çıkışlarını yaptı(lar)

White Paper

Bu belge, para konseptinin kendisine meydan okuyarak bir devrim yarattı. Dünya düzeninin güncel durumu karşısında dehşete düşen Satoshi’ye göre, Bitcoin, şu 4 nokta yüzünden daha iyi bir alternatif.

1. Üçüncü tarafı ortadan kaldırır

Satoshi, tamamen eşler arası bir işlem sürecinin faydalarını ve herhangi bir üçüncü tarafın güvenini ortadan kaldırmayı dile getirmiştir. Bu gücünü insandan alan ve ilerde bitcoin devrimi olarak anılacak sürecin başlangıcıdır. “İhtiyacımız olan şey, gönüllü iki tarafın, güvenilir bir üçüncü tarafa gerek duymadan doğrudan birbirleri ile işlem yapabilmesine olanak sağlayan, güven yerine kriptografik kanıtlara dayanan bir elektronik ödeme sistemidir” (1.sayfa)

2. Zaman Damgası

P2P sistemin çalışması için, Satoshi “zaman damgası” fikrini öne sürdü. Şimdilerde blokzincir (blockchain) olarak bilinen zaman damgası konsepti, tüm işlemleri kalıcı, meşru ve kronolojik olarak kaydını tutar. “Zaman damgası mesaj yayınladığı anda verinin özete girdiğinin yani var olduğunun kanıtıdır. Her zaman damgası özetinin içinde bir önceki zaman damgasını barındırarak bir zincir oluşturur ve her eklenti öncekileri güçlendirir.” (2. Sayfa)

3. Madenciliği teşvik eder

Whitepaper’daki bir diğer önemli nokta, Satoshi’nin blok zinciri ağı içindeki bitcoin madenciliğini teşvik etme konusundaki görüşleri. Satoshi bunu, ağı sürdürmenin ve para birimini dağıtmak için merkezi bir yetkiye sahip olmayan bir sistemde çok önemli bir bileşen olan bitcoin üretimini sürdürmenin bir yolu olarak görmüştür. “Kural gereği bir bloktaki ilk işlem bu bloğu yaratanın sahip olacağı yeni bir parayı dolaşıma çıkardığı özel bir işlemdir. Bu düğümlerin ağı desteklemelerini teşvik eder. Aynı zamanda, para basacak merkezi bir kurum olmadığından paranın dolaşıma katılmasını da sağlar. (4. Sayfa)

4. Gizlilik

Her ne kadar kamusal olsa da, P2P’nın doğası gereği Satoshi’nin sistemi kullanıcılarına üst düzey bir gizlilik sağlar. Bu gizlilik, artık daha çok özel anahtarlar olarak bilinen ve blok zincirindeki her bir işlemin gizliliğini koruyan, anonim ‘anahtarlar’ biçiminde gelir. “Dışarıdan birisinin bir başkasına belli bir miktar gönderdiği izlenebilir ancak işlem herhangi biri ile ilişkilendirilemez. Bu borsaların işlemlerle ilgili açıkladıkları bilgi miktarına benzer. Tek tek her alış satış işleminin zamanı ve miktarı herkesin görebileceği şekilde ilan edilir fakat tarafların kimlikleri gizlidir.” (6. sayfa)

Satoshi ve Kripto Topluluğu

Satoshi’nin devrim niteliğindeki white paper’i neden bu kadar meşhur oldu? Bunun sebebi belki de, Satoshi’nin kripto forumlarda etkileşime girmesi ve topluluğunun fikirlerinden heyecanlanması olabilir. Ya da Satoshi’nin merkezsiz ağa ve başarısına duyduğu inançtan kaynaklanabilir mi?
Satoshi, Bitcoinin, diğer dijital paralardan farklılıkları sayesinde güçlendiğini söyler. Satoshi şöyle demiştir: “Birçok insan, 1990lardan beri tüm şirketlerin başarısız olması sebebiyle e-paraları elinin tersiyle itme meylinde. Başarısızlığın, bu sistemlerin doğası gereği merkezi olmalarından kaynaklandığı aşikar. Sanırım ilk kez merkezsiz ve güvene dayalı olmayan bir sistemi deniyoruz.”

Satoshi Avı

Satoshi’nin arkasındaki kişi veya grup birden ortadan kaybolunca, dedikodular ayyuka çıktı. Satoshi, tüm forum postlarını, e-postaları, yorumları silip sırra kadem bastı. Bu gizem kaçınılmaz olarak kripto topluluğunda spekülasyonlara yol açtı. Böylece Satoshi avı başladı ve halen devam ediyor.
Satoshi’nin efsanevi durumu, dolandırıcı ve üçkâğıtçılara bir fırsat oldu. Birçoğu kendisini gerçek Satoshi olarak ifşa etti ama kanıt göstermekte başarısız oldular.
Bunlardan birisi de bilgisayar mühendisi, yasal bir bilim adamı ve kripto evreninde bir efsane olan Nick Szabo’ydu. Szabo’nun blogunda Bitcoin’den Bit Gold’a kadar tüm kripto içerikler mevcuttu. Bit Gold, Bitcoinin ön habercisidir. İkisi de 2008’ın sonlarında duyuruldu ve günümüzde hala Szabo’nun gerçek Satoshi olabileceğinden şüpheleniliyor.
Diğer bir şüpheli aday ise Avustralyalı Craig Wright.

Bitcoin için bu ne anlama geliyor?

Satoshi Nakamoto bu paranın ne ifade ettiğinin somutlaştırılmış halidir. Aynı kurucusu gibi Bitcoin de merkezsiz ve anonimdir. Ve en iyi bu şekilde işler.
Satoshi, hükümetsiz para birimi için bir çığır açıcı olmuştur ve Bitcoinin neden geldiğini anımsatıyor
Satoshi’nin mirası, buluşunda vücut bularak yaşamaya devam ediyor. Bu büyük ölçüde, Satoshi’nin white paper’ının mirası: Bitcoin ve kriptoparalar için hȃlȃ bir el kitabı olarak kullanılmaya devam edecek kadar ayrıntılı bir doküman.