Kriptoparalar, Altcoinler, Tokenler ve Çatallamalar

Fark ne?

Kriptoparalar

Bitcoinin tanıtımından bu yana kripto dünyası çok mesafe katetti. Piyasada her gün yenilerinin eklendiği 1k’dan fazla aktif kriptopara bulunmaktadır. Büyük oyuncular sadece Bitcoin değil, bunun yanı sıra Ethereum, Bitcoin Cash, EOS, Litecoin, Ripple, Tether ve Stellar da piyasa değerleri ile söz sahibi.
Her ne kadar paralar fonksiyonları, gelişimleri ve amaçları bakımından farklılıklar gösterse de onları aynı şemsiyenin altında tutan bir kriptoparanın ne anlama geldiğidir. Basitçe söylemek gerekirse bunlar, dijital kodları yazma veya çözme sanatı olan kriptografi tarafından yaratılan ve güvenliği sağlanan dijital paralar. Her ne kadar Bitcoin geliştirilmeden önce kripto para birimleri mevcut olsa da, Bitcoin’in tamamen merkezileşmemiş ilk kriptopara olduğunu ve bu nedenle kripto alanını tamamen değiştirdiğini akıldan çıkarmamak gerekir.

Altcoinler

Adından da anlaşılabileceği üzere Altcoinler, Bitcoine “alternatif” olan coinlerdir. Bazıları Bitcoinin açık kaynak doğasını kullanması bakımından Bitcoinin varyasyonudur ama bazıları çalışmak için kendi protokollerini yaratmışlardır. Bununla birlikte, tüm Altcoinler işlemlerinin gerçekleştiği eşsiz bir blok zincirine sahiptir.

Çatallamalar

Eğer altcoin dünyasına girdiyseniz, “çatallama”(Fork) tanımıyla karşılaşmışsınızdır. Çatallar blok zincirindeki bir bölünmeyi temsil eder ve Altcoin’lerin oluşmasına izin verir. Forklar ikiye ayrılır: Hard Forks:  Bitcoin Cash’te olduğu gibi daha önceki protokolün terk edilerek geliştirilen yeni protokolün kullanıldığı güncellemedir. Eski sürümden tamamen farklıdır.Soft Forks: BIP’de olduğu gibi eski protokolün kullanılabilir olduğu güncellemedir.

Tokenler (Jeton)

ethereum cryptocurrencies Son olarak, tokenlar. Kullanıldığı bağlama göre genel olarak token şu anlamlara gelebilir; Dijital bir varlık. Bitcoin ve altcoin tokenleri gibi Bir değer birimi.Bir kişinin ne kadar Bitcoin’e sahip olduğu, X bitcoin token olarak tanımlanır. Bir veri dizisi: Kripto para birimlerinin transferi, depolanması ve oluşturulması, tokenlar olarak bilinen bir dizi veri aracılığıyla yapılır. Yardımcı bir token. Kullanıcıya belirli bir ürün veya hizmete erişme imkanı veren token.