Kripto Sözlük – A’dan Z’ye Kriptoparalar

Kripto kelimeler

Altcoin

Alternatif coin veya altcoin. Bitcoin dışındaki tüm kriptoparaları tanımlamak için kullanılır

Forkla karıştırılmaması adına, altocoinler tamamıyla farklı bir ağ kullanır. En popüler olanları Ethereum ve Litecoin’dir.

Bearish (Ayı)

Bir ayının pençelerini aşağı indirerek saldırma şeklinden esinlenilerek isimlendirilmiştir ve  Fiyatlarda düşüşü simgeler

Bitcoin (BTC)

Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yılında icat edilen dijital para.  Günümüzde en çok ticareti yapılan kriptoparadır. Bitcoin ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayın.

Bitcoin Cash (BCH)

Bitcoin blockchainindeki hard fork sonucu oluşan yeni bir kripto para. Bu kriptopara, daha fazla işlem yapabilmek adına blok boyutlarını arttırmıştır.

Bitcoin Core (BTC or XBT)

Blockchain üzerinde sadece geçerli işlemlerin yapılması için kullanıcıları güvenceye alan bir yazılım. Bazen bu terim Bitcoin cashle karşılaştırılırken Bitcoini simgeler.

Bit Gold

Nick Szabo tarafından yaratılan Bitcoin öncüsü.

Blockchain (blokzincir)

Bitcoin ve diğer kriptoparaların üzerine kurulduğu temel sistem.  Ethereum ile birlikte blockchain, varolan iş modellerini geliştirmek için kullanılmaya başladı. Blockchain ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayın.

Bullish (Boğa)

Boğanın boynuzlarını yukarı iterek saldırmasından esinlenilerek isimlendirilmiştir ve Piyasadaki fiyatların yükselmesini simgeler. .

Candlestick chart (Mum Grafiği)

Her bir “mum”un günlük ticareti simgelediği mum şekilli grafiklerin kullanıldığı popüler finansal bir tablodur.

Cold Storage (Soğuk depolama)

Hardware cüzdan, kağıt cüzdan < ya da internet bağlantısı olmayan bilgisayar gibi çeşitleri olan ve kriptoparalarınızı saklamaya yarayan tamamıyla çevrimdışı olan bir yöntem

Cryptocurrency (Kriptopara)

Kriptografi yani kod yazma ve çözme sanatı ile oluşturulan bilgisayar kodu temelli paralara verilen isim. Daha fazlası için tıklayın.

DApps

Merkezsiz uygulamalar (veya DApps) Bitcoin ve Ethereum gibi paraların temelidir. Açık kaynaklı, merkezsiz, bir uzlaşma mekanizması üzerine inşa edilen ve kendi devamlılığı için teşvik edici olan bu uygulamalarla ilgili ayrıntılı bilgileri buradan alabilirsiniz.

Double Spending (Çift harcama)

Dijital paraların dolandırıcılar tarafından birden fazla harcamada kullanılması sürecidir. Bu Satoshi Nakamoto’ nun Bitcoinin tanıtımı sırasında işaret ettiği ana noktalardan biridir.

Decentralisation (Merkezsizlik)

Banka gibi üçüncü bir otoritenin aradan çıkarılması sürecidir. Bitcoin ve tüm blockchainin ağının altında yatan mantık budur.

Desktop wallet (Masaüstü cüzdan)

Laptop veya masaüstü bilgisayarınıza indirebileceğiniz ve kripto paralarınızı direk bilgisayarınızda tutabileceğiniz cüzdanlardır. Ufak miktar varlıkları saklamak için idealdir. Exodus cüzdan bu alandaki en popüler ve en güvenli olanlardan biridir.

Ethereum (ETH)

Vitalik Buterin  tarafından yaratılan ve en büyük altcoinlerden bir olan Ethereum, bitcoinden tamamen farklı bir blockchainde çalışır. Sadece bir coin olmamakla birlikte birçok dApp a ev sahipliği yapan bir ağdır. 

Fiat Currency (resmi paralar)

Bir hükümet tarafından kontrol edilen paralara verilen isim. TL, USD gibi, kriptoparaların değiştirmeye çalıştığı merkezi bir otoriteye bağlı paralardır.

Forks (Çatallanma)

Bir blok zincirin (Blockchain) iki farklı zincire bölünmesi olayına denir. İki çeşidi vardır; protokol değişiyorsa hard fork ve uzlaşma üzerine güncelleme varsa soft fork,

Daha fazla bilgi için tıklayın.

Genesis Block (Kaynak Blok)

Bitcoin blockchaininde kazılan ilk blok. 3 Ocak 2009 tarihinde, muhtemel Satoshi tarafından kazılan ve 50 bitcoin ödül içeren ilk blok.

Hard Fork (Sert Çatallanma)

Kullanıcıların, geçerli işlemler yapabilmesi için zorunlu kılınan bir yazlım güncellemesi. Bitcoin Cash örneğinde 2017 yılında bunu gördük. Bakınız: Fork, Soft Fork.

Hardware Wallet (Donanım Cüzdan)

Kriptoparalarınızı depolamak için kullanılan çevrimdışı cüzdan. Kriptoparaları depolamanın en güvenli yoludur. Trezor ve Ledger en populer olanlarıdır.

Bakınız: Cold Storage.

Hot Storage (Sıcak Depolama)

Dijital paraları çevrimiçi depolamaktır. Bu kategoride mobil cüzdan ve  masaüstü cüzdan vardır.

ICOlar

Genellikle start-uplar tarafından kullanılan Initial Coin Offering (ICO), şirketlerin kripto para birimi yoluyla para toplayabilecekleri bir yoldur.

Incentive (Teşvik)

Madencilerin Bitcoin gibi kriptoparalar ile ödüllendirilmesi süreci. Blockchain’de madenciler bir işlemi doğrular veya gerçekleştirise aldıkları ödüldür. Dolaşımın sağlanarak kriptoparanın varlığını sürdürmesi için önemli bir rol oynar.

Keys – Public & Private (Özel ve Açık Anahtarlar)

Cüzdanınızı hacker ve diğer insanların erişiminden korumanızı sağlayan şifre.

Litecoin (LTC)

Charlie Lee tarafından Ekim 2011’de yaratılan bir Bitcoin altcoini. Litecoin, Bitcoin ağındaki bazı sorunları göstermek için yaratıldı.

Mining (Madencilik)

Madenci diye adlandırılan bir grup insanın Bitcoin veya diğer kriptoparaları, blockchain içinde bulma sürecine verilen addır. Teşvik adı verilen bir sistemle işlemleri doğrulayan madenciler, Bitcoin veya diğer kriptoparalar verilerek ödüllendirilirler.

Mobile Wallet (Mobil Cüzdan)

Akıllı telefonunuza indirip kripto paralarınızı direkt burada saklamanızı sağlayan cüzdan. Ufak miktarlar için öneerilir. En populer olanları Bread Wallet ve Blockchain Wallet.

Bakınız: Hot Storage

Node

Bir bilgisayar Bitcoin ağına bağlandığında node olarak adlandırılır.

Paper wallet (Kağıt cüzdan)

Tamamen çevrimdışı ve tahrife olanak vermeyen kağıt üzerine basılan cüzdanlardır ancak kripto paralarınız saklamanız için önerilecek en pratik olmayan yöntemdir.

Pump and Dump (Pompala & Boşalt)

Başkalarını belirli bir kriptoparayı almaları yönünde teşvik ederek fiyatın aniden hızla yükseltilmesi ve düşüşe geçmeden önce satılması organizasyonu

Smart Contracts (Akıllı Kontratlar)

İlk kez Nick Szabo tarafından önerilen bilgisayar kodları aracılığı ile gerçekleştirilen kontratlardır.  Ethereum blockchainde kullanırlar ve doğrulama için üçüncü tarafın ortadan kaldırıldığı kontratlardır.

Stable coin (Sabit coin)

Fiyatının hep sabit kalması için dizayn edilen coin. Dolar tarafından desteklenen Tehter gibi, bu tür coinler resmi bir para tarafından desteklenirler

Soft Fork (Yumuşak Çatallanma)

Kullanıcıların, geçerli işlemler yapabilmesi için yapması zorunlu olmayan yazlım güncellemesi. Örneğin BIP 66 olarak bilinen Bitcoinin imza doğrulamasındaki değişiklik.

Bakınız: Fork, Hard Fork.

Timestamp (Zaman damgası)

Blockchainde tüm işlemleri doğru bir şekilde kayıt etmek ve takip etmek için, işlemlerin yapıldığı tarihi damgalama süreci.

Token (Jeton)

Kriptoparalar için kullanılan diğer bir isim. Ancak farklı bağlamlarda da kullanılabilir. Değer birimi olarak (Mehmet 10 bitcoin tokene sahip), datanın şifrelenme yolu (tokenisation) veya dijital varlık (Bitcoin bir kriptopara tokenidir) gibi.Daha fazlası için tıklayın.

Wallet (Cüzdan)

Bitcoin gibi dijital paraların saklanma yolu. Hardware cüzdanlarmasaüstü cüzdanlar ve hatta kağıt cüzdanlar  formatında olabilirler. Daha fazlası için Cüzdan Rehberimize göz atın

White Paper

Satoshi Nakamoto, tarafından yazılan, Bitcoin evreninin başlangıcı olan belge. Dahası için  Yeni başlayanlar için rehberimiz e göz atın

Önemli Kişiler

Andreas M. Antonopoulos

Bitcoin ve Para İnternetinde Uzmanlaşmak kitabının yazarı. Andreas kripto alanında dominant bir karakterdir.

Charlie Lee

Kripto dünyasının önde gelen altcoinlerinden olan Litecoin,’ın yaratıcısı.

Craig Wright

Aslında olmadığı halde gerçek Satoshi Nakamotoolduğunu iddia eden Avustralyalı bir bilgisayar bilimcisi.

Dorian Nakamoto

Gazeteceiler tarafından gerçek Satoshi Nakamoto olduğu iddia edilen bir Japon.  Her ne kadar bu iddiaları yalanlasa da çevrimiçi aramalarda Satoshi Nakamoto’nun resmi olarak onun resmi çıkmaktadır.

Jimmy Song

Medium’ da sık sık boy gösteren Bitcoin eğitimcisi, geliştiricisi ve girişimci.

Nick Szabo

Akıllı kontratların ve Bitcoinin öncüsü olan Bit Gold’un kurucusu. Dedikodular gerçek Satoshi Nakamoto olduğu yönünde.

Satoshi Nakamoto

Bitcoin’i ,31 Ekim 2008’de white paper’ ı yayınlayarak yaratan kişi veya bir grup. Kim veya kimler olduğu hiç bilinemedi. Aralarında Nick Szabo  ve Craig Wright’ın da olduğu birçok kişiye bu ithafta bulunuldu. 

Satoshi hakkında daha fazla bilgi için  tıklayın.

Tim Draper

Bitcoin hakkındaki doğru tahminleri ile tanınan risk sermayecisi bir Amerikalı. Projelerine takip etmek için Website sine göz atın , bir sonraki tahmininin doğru olup olmadığını görmek içinse Twitter adresinden takip edebilirsiniz.

Tyler & Cameron Winklevoss

“Facebook ikizleri”olarak da bilinen the Winklevoss kardeşler Bitcoin ve kriptoparalar sayesinde zengin olmuş Amerikalı ikizlerdir. Gemini borsasının sahibi ve ilk milyarderlerdir. Tyler ve Cameron’ı Twitter adreslerinden takip edebilirsiniz.

Vitelik Buterin

Ethereum’un kurucusu Rusya doğumlu Kanadalı bilgisayar programcısı.

Kripto Deyimler

Bag Holder

Piyasa yüksekken satamayarak fiyatı çok düşen bir coinle kalan kişi.

HODL

Orjinalı “Hold” (tutmak) olan kelimenin yazım yanlışı sonucu HODL olarak kalması. Satın aldığı kriptoparaları satmak yerine sürekli elinde tutmayı ifade eder. Aynı zamanda Hold On for Dear Life kelimelerininilk harflerinden oluşan bir kısaltma olarak da bilinir.

FUD

Fear, Uncertainty and Doubt (Korku, Belirsizlik ve Şüphe) ilk harflerinden oluşan kısaltma. Bitcoinle ilgili medyadaki olumsuz dedikodular için sıklıkla kullanılır.

Mooning

Bir coinin fiyatı yukarı yönlü aniden fırlayınca “aya doğru” deyimi kullanılır.

Rekt (Wrecked) (Harap)

Bir kripto paranın tamamen değersizleşerek yatırımcısına hiçbir şey bırakmaması.

Whale (Balina)

Büyük miktarda kriptoparası olan kişi veya kurum.