Bitcoin cüzdanları, bir kripto para biriminin önemli bir parçasıdır. Kullanıcılar için, blokzincirine erişmenin ve arayüz ile iletişim kurmanın bir yoludur.

Kriptopara hiç kuşkusuz ana akıma haline geliyor. Sadece Bitcoin’in tek başına piyasa değeri yazının kaleme alındığı esnada 175.000.000 doların üzerinde olduğu için, dijital para biriminin meşru bir varlık olduğunu reddetmek zor.

Ancak blockchain teknolojisi, bir varlık veya değer deposundan çok daha fazlasına olanak tanır. Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto, değerin güven veya fiziksel varlıklar olmadan transfer edilebileceği eşler arası bir ödeme sistemi tasarladı.

Bununla birlikte, bir tasarruf aracı olarak, bir yatırım olarak veya anonim ödeme yapmanın bir yolu olarak bitcoin satın alıyorsanız, bir bitcoin cüzdanına ihtiyacınız olacaktır. Her geçen gün daha fazla pazara giren Bitcoin.com.tr olarak, en iyi bitcoin cüzdanlarına göz atmaya karar verdik.

Bitcoin Cüzdanı Nedir?

Cüzdanlar, bir kripto para biriminin önemli bir parçasıdır. Kullanıcılar için, blok zincirine erişmenin ve arayüzle iletişim kurmanın bir yoludur. Cüzdanlar kullanıcıların sahip oldukları kripto parayı görüntülemelerini, satın almalarını, satmalarını, göndermelerini ve almalarını sağlar. Birçok durumda, bir cüzdan kripto para birimine özeldir. Bu genellikle bitcoin için bir tane cüzdana, Ethereum için ayrı bir tane cüzdana ihtiyacınız olacak demektir. Tabii ki, bazı uygulamalar ve donanım cüzdanları tüm cüzdanlarınızı bir kerede görüntülemenizi sağlar.

Her cüzdanın kendi özel anahtarları (private key) ve genel adresleri (public address) vardır. Bunlara erişiminiz yoksa, bitcoin’inizin sahibi gerçekte siz değilsiniz demektir. Örneğin, Coinbase cüzdanlarının kullanımı kolay olabilir, ancak borsalardaki cüzdanlar dijital varlıklarınız üzerinde tam kontrol sahibi olmadığınız cüzdanlardır. Bir borsada bitcoin satın alır ve borsadaki cüzdanda tutarsanız ve bu borsa hacklenir veya kapanırsa, bitcoininiz onunla birlikte kaybolur. Anımsatıcı kelimelerinizin yanı sıra anahtarlarınızın veya adreslerinizin olması önemlidir. Bunlar elinizdeyken, kripto para biriminizi tam olarak kontrol edersiniz ve her yerden erişebilirsiniz.

Özel anahtarınız (private key) yalnızca sizin bilmeniz gereken bir şifre olarak görülebilir. Blockchain’deki varlıklarınıza erişmenizi sağlar. Genel bitcoin adresiniz (public key) ise, bitcoin göndermek ve almak için kullandığınız adresdir. Başlangıçta, bitcoin kullanıcıları her işlem için yeni adresler oluşturmak zorundaydı, ancak bugün neredeyse tüm cüzdanlar bir HD cüzdan (veya Hiyerarşik Deterministik cüzdan). Bu aslında özel / genel adreslerin (veya anahtarların) hiyerarşik ağaç benzeri yapısını kullanan bir cüzdan. Bu sayede, her bitcoin işlemi yapmak istediklerinde yeni adresler oluşturmak zorunda kalan kullanıcıların sorunu ortadan kalkmıştır.

Farklı kategorilere giren bir dizi farklı cüzdan çeşidinin bazılarını aşağıda inceleyeceğiz. Her birinin kendi artıları ve eksileri vardır ve sizin için hangisinin doğru olduğu, koşullarınıza ve bitcoin ile ne yapmak istediğinize bağlıdır. İhtiyaçlarınıza uygun en iyi bitcoin cüzdanları burada.

En İyi Genel Bitcoin Cüzdanı
Edge – Ücretsiz

Edge, kripto paraların depolanmasını ve ticaretini inanılmaz derecede kolaylaştıran ücretsiz bir cüzdan. Edge şu anda 31 kripto para birimini desteklemektedir ve Shapeshifter entegrasyonuna sahiptir, bu da desteklenen paralar ve tokenları kolayca birbirine dönüştürebileceğiniz anlamına gelir.

Edge

Birden çok varlık için birden fazla cüzdanı yönetmek zordur.

Kullanıcı tarafındaki şifrelemeyle, tüm verileriniz uç sunuculara gönderilmeden önce cihazınızda şifrelenir. Edge ve diğer 3. taraflar, pazardaki en güvenli cüzdanlardan biri haline gelen verilerinize erişemez. Sunucular ayrıca merkezi olmayan bir ağ üzerindedir, bu da cüzdanlarınızın her zaman çalışacağı anlamına gelir. Hem Android hem de iOS’ta mevcut olan Edge, mobil kullanıcılar için mükemmel bir cüzdan. Bu erişilebilirlik ve kullanımı kolay arayüz, Edge’i her tür bitcoin kullanıcısı için uygun bir kripto para cüzdanı yapar.

2 faktörlü kimlik doğrulama, uygulamaya erişmek için bir şifre veya pin kodu oluşturma yeteneği ve otomatik oturum kapatma özelliği gibi tüm tipik güvenlik özelliklerine sahiptir.

Güvenlik İçin En İyi Cüzdan
Ledger Nano S – 500,00 TL’den başlayan fiyatlarla

Genel olarak en iyi bitcoin cüzdanı Ledger Nano S’dir. Ledger Bitcoin, Ethereum ve Litecoin gibi alternatif kriptoparaları birlikte depolayabilen bir donanım cüzdanı veya fiziksel bir cihazdır. Fiyatı, muhtemelen sadece ciddi yatırımcılar veya bitcoin kullanıcıları için faydalı olduğu anlamına geliyor, ancak Ledger Nano S’nin güvenliğini aşmak çok zor.

Ledger Nano S

Ledger Nano S, kripto için en iyi güvenliği sağlamak üzere piyasadaki en güvenli çip türü ile üretilmiştir.

Cihaz, tıpkı bir USB gibi bilgisayarınıza takılır ve kripto varlıklarınızı ve özel anahtarlarınızı güvenli, çevrimdışı bir ortamda saklar; başta bir kaç ayar yapmanız lazım ancak oldukça basit ve etkinleştirildikten sonra, kripto para göndermek ve almak çok kolay. Ledger Nano S’nin hoş bir özelliği, bir dizi yazılım cüzdanı ve üçüncü taraf uygulamalarıyla entegre olabilmesidir, bu da dijital varlıklarınızı cüzdanlar arasında transfer etmenin kolay olduğu anlamına gelir.

En İyi Online Cüzdan (Çevrimiçi Cüzdan)

Çevrimiçi cüzdanlar, adından da anlaşılacağı gibi, dijital varlıklarınızı tamamen çevrimiçi bir ortamda saklamanız için platformlardır. Bunlar sıcak cüzdan olarak da bilinirler. Bu cüzdanlar bazen Coinbase gibi bir borsadadır veya doğrudan cüzdandan kripto paraları satın almanız, satmanız ve ticaret yapmanız için bir işleve sahiptir. Çevrimiçi cüzdanlar söz konusu olduğunda, güvenlik düzeylerini dikkate almak önemlidir. Bazı çevrimiçi cüzdanlar, kullanıcıya özel anahtar (private key) veya cüzdanlarına erişimini kaybetmeleri durumunda kullanılacak bir parola veremez. Bu durumda, böyle bir cüzdandaki varlıkların asıl sahibinin siz olmadığını belirtmekte fayda var. Elbette, dijital paralarınızın tam kontrolüne sahip olmanızı sağlayan bazı çevrimiçi cüzdanlar var.

Blockchain Cüzdan – Ücretsiz

Kripto paraların arkasındaki teknolojinin adını taşıyan Blockchain, en iyi çevrimiçi cüzdanlardan biridir. Şirket, bir donanım cüzdanı ve bir borsa dahil olmak üzere bir dizi ürüne sahiptir, ancak çevrimiçi cüzdanının saklama, gönderme, alma, satın alma ve satma gibi bütün yetenekleri barındırması inanılmaz derecede yararlıdır. Dahası, varlıklarınızın tam kontrolüyle cüzdanın tamamen koruyucusu sizsiniz, web cüzdanları söz konusu olduğunda bunun her zaman böyle olmadığını unutmamak gerekir.

Cüzdanınızın tam kontrolüne sahip olmanız, seçtiğiniz cüzdan için çok önemli olan özel anahtarlara ve kodlanmış yedek kurtarma anahtarınıza sahip olduğunuz anlamına gelir. Blockchain cüzdanı size gönül rahatlığı sağlamak için iki faktörlü kimlik doğrulama işlevine de sahiptir.

En İyi Donanım Cüzdan

Genel olarak, bitcoin donanım cüzdanları en güvenli kriptopara depolama biçimleridir. Soğuk depolama olarak bilinen donanım cüzdanları genellikle kripto paralarınızı çevrimdışı bir rezervde saklar ve kötü amaçlı yazılım saldırılarının geçmesini zorlaştırır. Donanım cüzdanları, gelişmiş güvenlik önlemlerine sahip fiziksel cihazlardır, bu yüzden bir fiyat etiketine sahip olmaları normaldir, ancak büyük miktarda bitcoin satın alanlar için fiyat, ek güvenlik seviyesine değer. Ledger Nano’dan bahsettik, ancak donanım cüzdanları söz konusu olduğunda Trezor ve KeepKey cüzdanları gibi birkaç alternatif daha var. Tipik olarak, bir donanım cüzdanı çok sayıda kripto para birimini destekler, örneğin, Ledger Nano, BTC, Bitcoin Cash, Dash, Ripple ve Litecoin dahil olmak üzere 1000’den fazla kriptoparayı desteklemektedir.

Trezor Model T Cüzdan – 1299,00 TL’den başlayan fiyatlarla

Trezor, Ledger Nano’nun ana alternatifidir ve piyasaya çıkan ilk donanım cüzdanlardan biridir. Güncellenmiş modeli olan Model T, nispeten yeni bir cüzdan ve kripto donanım deposundaki en son model. Trezor, Ripple (XRP) ve Litecoin dahil olmak üzere çok çeşitli altcoinlerin yanı sıra Bitcoin işlemlerini güvence altına almak için kullanılan çok amaçlı, çok dijital bir varlık güvenlik cihazıdır. Aynı zamanda güçlü bir şifre yöneticisi ve iki faktörlü bir kimlik doğrulama cihazıdır. Trezor en ciddi kripto yatırımcılarını dahi tatmin edebilir.

Trezor

Trezor Model T 1000’den fazla kriptoyu destekler.

En İyi Masaüstü Cüzdan

Bir masaüstü cüzdanı çevrimiçi bir cüzdana benzer, ancak cüzdanın yazılımı bir uygulama olarak bilgisayarınıza indirilir. Tipik olarak, bunlar iyi kullanıcı arayüzlerine ve iyi güvenliğe sahiptirler. En iyi masaüstü cüzdanları, özel anahtarlarınızı dışa aktarmanıza ve anahtarlarınızı “cold storage” olarak adlandırdığımız çevrimdışı şekilde saklamanıza olanak sağlar.

Electrum – Ücretsiz

Electrum cüzdan, piyasadaki en popüler açık kaynak kodlu yazılım cüzdanlarından biridir. Ledger Nano gibi bazı donanım cüzdanlarıyla uyumlu olma özelliğine sahiptir ve tamamen çevrimdışı çalışır. Electrum’un sunucuları merkezsizleştirilmiştir (dağıtıktır), yani hiç bir zaman kesintiye uğramaz. Cüzdan, yetkiyi birkaç cüzdana bölmeye yarayan çoklu imza işlevselliği gibi hızlı ve güvenli hale getiren bir dizi başka teknik özelliğe sahiptir.

En İyi Mobil Cüzdan

Mobil cüzdan, masaüstü cüzdanına benzer, yalnızca masaüstünüzden ziyade mobil cihazınızdaki bir mobil uygulamadır. Tüm cüzdanlar gibi, mobil cüzdanlar da kullanıcıların bitcoin ağı ile arayüz oluşturmasına ve sahip oldukları bitcoin miktarını görmelerine izin verir.

Mycelium – Ücretsiz

Mycelium, 2014 yılında Blockchain.info tarafından “En İyi Mobil Uygulama” ödülüne layık görüldü. İlgili anahtarları olmadan saklanan cüzdanlar olan “Watch Only” hesapları vardır, bu yüzden kripto paralarınızın çalınması da mümkün değildir. Mycelium, kullanıcıların ister iPhone ister Android cihazlarıyla bitcoin’e erişmesine ve kullanmasına izin verir. Mycelium arayüzünün diğer giriş seviyesi cüzdanlardan biraz daha karmaşık olduğu biliniyor, ancak deneyimli bitcoin kullanıcılarının takdir edeceği bir dizi özelliğe sahip. Mobil uygulaması ve Trezor gibi üçüncü tarafların entegrasyonları için “banka seviyesi güvenlik” ile Mycelium, hareket halindeki bitcoin kullanıcıları için harika bir mobil cüzdan.

Bunlar bitcoin cüzdanları kategorilerinin en iyilerinden bazıları. Her birinin kendi artıları ve eksileri var ve bitcoin kullanıcıları bireysel ihtiyaçlarına en uygun cüzdanı seçecektir. Seçim ne olursa olsun, bitcoin satın almak, güvenli bir şekilde saklamak ve aktarmak için bir bitcoin cüzdanı gereklidir.