Merkeziyetsiz Uygulamalara Giriş (DApps)

DApplar nedir ve neden önemlidir?

Merkeziyetsiz Uygulamalar (Decentralised applications – DApps) Bitcoin ve Ethereum gibi paraların üzerine kuruldukları temeldir. Açık kaynaklıdırlar, ademi merkeziyetçidirler, yerleşik bir konsensus mekanizmasına sahiptirler ve kendi kendilerini sürdürebilmek için bir tür teşvik sunarlar. Özünde, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin merkezileşmemiş doğasını dikte ediyorlar ve dijital dünyadaki heyecan verici değişikliklere katkıda bulunuyorlar.

DAppların Avantajları

DApplar, Bitcoin ve diğer kriptoparaların popülerliği artmaya devam ettikçe, banka ve fiziksel olarak nakit paranın yarışamayacağı birçok avantajla donanıyor. Bunlar;

  • Blockchainın kullanımı. Bu akıllı ağ, tek bir nokta veya node sebebiyle tüm ağın çökmesi olasılığını rafa kaldırır. Blokchainin birbirine bağlantılı olması sebebiyle tek bir yetkili kaynağın yerine eşler arası ağ (P2P) nodlar tarafından stabil tutulurlar.
  • En güvenli kanıt. Blockchaine işlenen bir kayıt bir daha asla değiştirilemez, geri alınamaz ya da silinemez. 
  • Gerçek zamanlı güncelleme Oyunu tamamen değiştiren ise DAppların içindeki hesap defterleri (ledger). Bu defterler sadece bütünün katılımı ile oluşturulan uzlaşma ile değiştirebilirler. 2009 Ocak ayında Bitcoinin icadı ile ilk defa, yalnızca host görevi yapan değil, aynı zamanda bir mutabakatla gerçek zamanlı olarak bir dağıtık defter barındırabilen bir P2P ağını gördük. 

Bitcoinin Başlangıcı

1980lerin başlarında yenilikçiler, varlıkları dijital bir formda güvenle tutmanın ve Bizans Hata Toleransını elde etmenin yollarını aradılar. Özünde, bu bireylerin tanımları, Bitcoine benzer kavramların başlangıcını gösteriyor. İşlemleri takip etmek dağıtık defter sistemini tanımlasalar da, güvenilir bir merkezi otoriteye bağlı kalmadan çalışan tasarımları hayal bile edemediler.

2009’da ünlü Satoshi Nakamoto, DAppların önündeki neredeyse her türlü teknik engeli kaldıracak bir çözüm buldu. Satoshi, sistemi saldırılardan korumak için, oyun teorisi, uzlaşma protokolü ve katılımcıları teşvik etmek bir mekanizma içeren bir çözüm tasarladı.