Bitcoin Nedir?

Bitcoin, kriptopara olarak da bilinen dijital bir paradır. 2008 yılında Satoshi Nakamoto adında anonim bir kişi veya bir grup tarafından icat edilmiştir. Resmi paraların aksine, bitcoinler fiziksel nesneler değildir. Bunun yerine sanal ortamda kod parçacıkları olarak varlıklarını sürdürürler. Yine de bu durum insanların, Bitcoin’in nasıl görünebileceğini hayal etmelerine engel olmamıştır, B harfi ile süslenmiş altın bir coin oluşturdular.

Nasıl çalışıyor?

Birçok paranın aksine, bitcoin herhangi bir merkezin kontrolü altında değildir ve kriptopara topluluğunun dünya çapındaki bireyleri tarafından devamını sürdürmektedir. Basitçe söylemek gerekirse, Bitcoin insanlar için insanlar tarafından çalıştırılmaktadır. Bankaların yerine, bitcoin kullanıcıları Bitcoin.com.tr gibi borsalardan alım satım yaparlar. Bu coinleri kullanmadıkları zamanlarda ise güvenlik açısından sanal cüzdanlarda saklarlar. Bitcoinler düzgün bir şekilde saklanmadığı zaman hacklenebilir. Bu konuda en ünlü örnek ise 2014 yılında 700.000’den fazla bitcoin’in çalındığı Mt Gox olayıdır. Bu kriptopara dünyası için bir milat oldu ve neredeyse bu olay bir mit mertebesine ulaştı. Her gün madencilik denilen bir işlem sayesinde yeni bitcoinler çıkarılmakta. Büyük bilgisayarlar karmaşık denklemleri çözmek için çok çalışır ve her cevap bir coin üretir. Buna rağmen toplamda sınırlı sayıda bitcoin üretilebilecek. 21 milyon coin çıkartıldığı zaman yeni bir tane çıkarmamızın imkânı kalmayacak.

Blokzincir Nedir?

Blokzincir teknolojisi olmadan bitcoini kullanmamız imkansızdır. Blokzincir, Dünya’nın herhangi bir yerine fikirleri ve parayı güvenli ve anonim bir şekilde transfer etmemizin yoludur. Blokzincir teknolojisi, bütün işlemleri kriptopara ağında kaydederek, banka veya ödeme sistemleri gibi üçüncü bir aracıya duyulan ihtiyacı ortadan kaldırır. Dahası, blokzincir herhangi bir işlemin silinmesine, değiştirilmesine veya tahrif edilmesine izin vermez. Bu, bloklar diye adlandırılan işlemler zincirini oluşturur.

Bitcoin, bitcoin’e karşı

Bitcoin dünyasına daha fazla aşina olmaya başladıkça büyük B ile yazılan Bitcoin ile küçük harfle yazılan bitcoin’in karşılaştırıldığını göreceksiniz. Bu bir yazım hatası değildir.