Bitcoin halving (yarılanma) – Bilmeniz gerekenler

Bitcoin halving (yarılanma) – Bilmeniz gerekenler

Son bitcoin yarılanmasının eli kulağında, bu yüzden biz de bunun Bitcoin için 2020 ve sonrasında neler ifade edebileceğini incelemeye karar verdik. Birçok uzmana göre gelecek olacak Bitcoin yarılanması fiyatlarda büyük bir artışa yol açacak.

2020, Bitcoin fiyatlarında yükselişi göreceğimiz yıl mı olacak acaba?

Bitcoin yarılanması ne anlama gelir?

Bitcoin yarılanması her 210.000 blok kazıldığında ya da her dört yılda bir gerçekleşen bir olaydır. Bu olduğunda, Bitcoin ağındaki blok ödüllerinde %50’lik ya da yarı yarıya bir düşüş meydana gelir.

Bitcoin ağında bir blok kazıldığında, madenciye bitcoin olarak bir ödül ödemesi yapılır. Şu an kazılan her blok için madenci 12.5 BTC ile ödüllendiriliyor. Mayıs 2020 civarı gerçekleşecek yarılanmanın sonucu olarak ödül 6.25 BTC’ye düşecek.

10 yıllık tarihinde bu Bitcoin’in yaşadığı üçüncü yarılanma olacak. Yarılanma sonucunda BTC fiyatlarının ne olacağı ise tahminden öteye geçemez; kimi uzmanlar boğaları iş başında göreceğimizi ve fiyatların artacağını iddia ederken kimilerine göre ise ayılar piyasaya hakim olacak. Piyasa tahmini, özellikle bitcoin için, güç olsa da geçmişte takip ettiği yollara bakarak gelecek için bazı çıkarımlarda bulunabiliriz.

Bitcoin yarılandığında ne olacak?

Her 210.000 blok kazıldığında ödül yarıya düşer ve bu güne kadar 2 defa yarılanma gerçekleşti. Yarılanmaların ilki 2012’de diğeri ise 2016’da oldu. Yarılanmayı takip eden her yıl bitcoin fiyatlarında gözle görülür bir artış gerçekleşti. Fiyatlardaki artışlar tüm zamanların rekorlarını beraberinde getirdiyse de, bunun ödüllerdeki azalıştan kaynaklanıp kaynaklanmadığını söylemek kolay değil.

Bitcoin Halving Chart History

Geçmiş tecrübelere dayanarak bitcoin yarılanmasını takip eden yılın fiyatlarda artış getirdiği varsayılabilir. 2012’deki yarılanmadan bir yıl sonra fiyatlar tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 1000$’ı Kasım ayında gördü. 210.000 blok ve dört yıl sonra 2016 yarılanması gerçekleşti. Bir yıl sonra, 2017 Aralık ortalarında tüm zamanların en yüksek değeri olan 19.500$ görüldü.

2020’de tarih tekerrür edecek mi? Sadece tahminde bulunabiliriz ama lider kriptopara birimi için ilginç bir zaman olacağı su götürmez bir gerçektir.

Kaç tane bitcoin yarılanması (halving) kaldı?

Her 210.000 blokta bir yarılanma oluyorsa, geriye kaç tane yarılanma kaldığı sorusu da akıllara geliyor.

Kaç yarılanma kaldığını bilmek için bazı şeyleri anlamamız gerekiyor.

Öncelikle, kaç tane bitcoin var?

Var olan toplam bitcoin sayısı 21 milyon olacak. 21 milyon bitcoin kazıldıktan sonra başka yeni bitcoin kazılmayacak. Şu anda, 2020’nın başlarında, 18.200.000 civarı bitcoin kazıldı. Her gün yaklaşık 1800 yeni bitcoinin gün yüzüne çıkarıldığı varsayılırsa ve 2.800.000 kazılacak Bitcoin kaldığı düşünülürse, bu bitcoin arzının son sahnesi olabilir.

Bu hesap her ne kadar doğru gibi görünse de bitcoin zaman çizelgesi düşündüğünüzden daha karışıktır.

Yarılanmada hesaba katmanız gereken unsurlardan biri blok ödülleridir. Her 210.000 blokta verilen ödül yarılanmakta ve daha az coin piyasaya sürülmektedir. Ödül yarılandıkça, arz da yavaşlamaya başlayacak.

Diğer bir unsur ise kazmaktaki zorluktur. Yaklaşık 2 haftada bir ya da her 2016 blokta bir zorluk tekrar uyarlanır. Madenciliğin devamlılığını sağlamak için bu elzemdir. Daha fazla madenci bloğu doğrulamak için yarıştıkça, daha zor problemler çıkacaktır. Eğer daha az madenci kalırsa, zorluk seviyesi daha azalacaktır.

Yazının kaleme alındığı sırada son bloğun zorluk seviyesi 15 trilyondan fazlaydı. Diğer bir deyişle bir bilgisayarın bir bloğu kazmak için algoritmayı çözme şansı 15 trilyonda 1’di.
Bu yüzden bitcoin blok zincirinde bir blok çıkarmak çok fazla hesaplama gücü gerektirir.

Yarılanma ve madencilik zorlukları göz önüne alındığında 21 milyon Bitcoin’ın arzının yıllar süreceği bir gerçektir. Bunun 2140 yılı civarında gerçekleşmesi bekleniyor.

O zaman kaç tane bitcoin yarılanması kaldı?

Eğer 2140’a kadar her 4 yılda bir yarılanma olursa, geriye kazılacak bitcoin kalmayana kadar 30’dan fazla bitcoin yarılanması olacağı söylenebilir.

2020’de Bitcoin, yatırım yapmaya değer mi?

Bitcoin piyasası tartışmaya açık bir şekilde olay güdümlüdür, bu yüzden 2020’deki büyük yarılanma olayı göz önüne alınırsa, en popüler kripto para birimine yatırım yapmak için iyi bir zaman mı?

Sadece Ocak ayındaki %30 artışla Bitcoin piyasası 2020’de ısınıyor. Yayın sırasındaki Hareketli Ortalamalar için yapılan Teknik Analizler ‘Satın Al’ sinyalleri veriyor ve önümüzdeki yarılanmayla birlikte, bu yıl 2017’nin boğa koşusuna benzer güçlü artışlar gösterebileceğine inanıyoruz.